MĚŘÍCÍ
PŘÍSTROJE
Divize COMTEST společnosti COMING Plus, a.s. vyrábí měřící přístroje a měřící ústředny zejména:
pro stavebnictví a geotechniku,
pro firmy zabývající se prováděním zateplení budov
pro firmy vyrábějící a provádějící povrchové úpravy
Výtažná zkouška (výtahová zkouška, pull-out test) a její účel
Velmi rozšířenou povrchovou úpravou ve stavebnictví je tepelně izolační vrstva instalovaná na vnější zdivo a vytvářející vnější plášť budov, který budovy jednak chrání ale především snižuje únik tepla a tak také významně snižuje náklady na její vytápění resp. klimatizaci.
Tepelně izolační kontaktní systémy (tzv. ETICS nebo zateplovací systémy) jsou konstruovány buďto na bázi polystyrénových desek nebo na bázi desek z minerální vlny. Na zdivo se připevňují jak lepením tak také pomocí plastových kotev zapuštěných do zdiva.
Aby bylo objektivně zajištěno, že v daném konstrukčním materiálu a pro daný účel a s použitím zvoleného systému zakotvení je připevnění dostatečně účinné, je často třeba předem provést výtažnou (pull-out) zkoušku. K tomu se výborně hodí přístroj COMTEST®OP-PMA s příslušným doplňkovým vybavením a s maximální výtažným posunem 55 mm. Provádí se prostým připojením zatěžovací jednotky přístroje přes speciální adaptér k plastové kotvě a otáčením vratidla se vyvozuje postupně vzrůstající síla, která je indikována na displeji měřící jednotky v kN.
Způsob provedení této zkoušky a její vyhodnocení popisuje evropská směrnice ETAG 014 - Plastové kotvy pro upevnění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů s omítkou.
Přístroj COMTEST®OP-PMA je určen také pro měření výtažné síly ocelových či jiných kovových kotev z betonového podkladu. Max. rozsah je 15 kN.
Odtrhová zkouška (pull-off test) a její účel
Většina produktů má ochrannou nebo estetickou povrchovou úpravu. Předčasné porušení této úpravy může vést k nákladům na opravu nebo jiným problémům. Z diagnostických nebo kontrolních důvodů může být u mnoha materiálů požadováno zjištění povrchové tahové pevnosti. Odtrhová (pull-off) zkouška skýtá ideální řešení problému. Odtrhová zkouška vypovídá o skutečné přilnavosti – o dokonalosti spojení dvou nebo více vrstev. A zkouší také kvalitu podkladu, na který se má nanést povrchová vrstva (povrchová úprava).
Postup odtrhové zkoušky se dá shrnout do čtyř bodů:
-
Povrchová úprava se prořízne až do základního materiálu korunkovým vrtákem (ruční frézkou) potřebného normalizovaného průměru. Tím je zajištěna (definována) přesná měřená plocha.
-
Vhodným lepidlem se přilepí na měřené místo zkušební terč.
-
Po vytvrzení lepidla se připojí ke zkušebnímu terči odtrhový přístroj COMTEST®OP. Otáčením zatěžovacího ramene (vratidla) nebo otáčením kličky ruční převodovky resp. elektromotorem (v případě automatického provedení odtrhové zkoušky) se zkušební terč zatěžuje.
-
Terč se zatěžuje až do odtržení. Na displeji elektronické měřící jednotky se odečte maximální dosažená síla resp. napětí. U přístrojů COMTEST®OP2 a až COMTEST®OP4 je zaznamenáván také grafický průběh zkoušky a všechny údaje o zkoušce (, číslo zkoušky, datum a čas jejího provedení, průměr zkušebního terče, požadovaný nárůst síly či napětí a výsledné dosažené hodnoty).